Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
Kontakt    

O Airspace Strategy for Poland POLFRA Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni Powietrznej
Warsztaty

Drony ASM1
Strona projektu - Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym


Logo CEF

Zasięgi radiostacji


W każdy z sektorów FIS ma swoją częstotliwość radiową. Jest ona obsługiwana przez 3 główne radiostacje i jedną pomocniczą. Są one tak zlokalizowane by od 1000 m AGL w górę zapewniały pełne pokrycie radiowe. Niżej, w zależności od odległości od anteny radiostacji naziemnej oraz ukształtowania terenu i - co również ma niebagatelne znaczenie - stanu technicznego radiostacji pokładowej, występują miejsca, w których pilot może mieć trudności z nawiązaniem łączności z FIS. W takich wypadkach pomocne bardzo często bywa wejście na większą wysokość i ponowna próba nawiązania łączności z FIS.

Ponieważ każdy z sektorów FIS korzysta z kilku anten radiowych, często zdarza się, że FIS słyszy więcej statków powietrznych niż np. piloci znajdujący się w odległych krańcach danego sektora. To niesłyszenie korespondencji od innych samolotów powoduje często podwójne, a nawet potrójne transmisje z oddalonych od siebie statków powietrznych i tym samym wzajemne zagłuszanie się lotników. Dlatego tak ważne jest odczekanie ok. 10 sekund po zmianie częstotliwości zanim rozpocznie się nadawanie swojej korespondencji, poprzedzone nasłuchem czy z kontekstu korespondencji można wywnioskować, że transmisje FIS z innymi statkami powietrznymi zostały zakończone. 

 

Zobacz:
mapa zasięgi radiostacji

graf

 
 
W czasie przeglądania strony internetowej pansa.pl przez Użytkowników, automatycznie zbierane są informacje dotyczące korzystania ze strony internetowej przez Użytkowników oraz ich adresy IP w oparciu o analizę logów dostępowych, np. typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, data i czas odwiedzin, liczba połączeń, liczba otwieranych podstron Serwisu, nazwa domeny, przeglądane treści. Dane zbierane automatycznie nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony i przetwarzane będą wyłącznie wewnętrznie w celach analitycznych i statystycznych oraz dla celów administrowania serwerem.