Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
Kontakt    

O Airspace Strategy for Poland POLFRA Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni Powietrznej
Warsztaty

Drony ASM1
Strona projektu - Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym


Logo CEF

Zasięgi radarów


W Polsce znajduje się 10 radarów z których korzysta FIS. Jest to system, który został zaprojektowany pod kątem zapewnienie pełnego pokrycia radarowego lotnictwu komunikacyjnemu. W związku z tym pełne pokrycie radarowe dostępne jest powyżej FL 95, a także w TMA lotnisk komunikacyjnych, na których stosuje się kontrolę radarową (Warszawa Okęcie, Kraków Balice, Gdańsk Rębiechowo, Poznań Ławica).
Latając poniżej, w przestrzeni klasy G, tym lepiej jesteśmy widziani, im wyżej lecimy, oraz im bliżej anteny radaru się znajdujemy.
W wielu przypadkach na poprawę wykrywalności przez radary obsługujące FIS wpływa włączenie przez pilota transpondera. Zatem jeżeli pilot straci orientację geograficzną i w chwili, gdy to zgłasza nie jest widoczny na radarze, proszony jest o sprawdzenie czy transponder jest włączony, oraz nabór wysokości by wejść w stożek w którym radar widzi statki powietrzne.
Ważne jest by pilot w każdym locie miał włączony transponder w modzie C. Pozwala to odczytać służbom ruchu lotniczego jego pozycję oraz wysokość by mieć pewność czy pilot nie narusza przestrzeni kontrolowanej, czym mógłby stworzyć zagrożenie w ruchu lotniczym.

Zobacz:
mapa zasięgów radarów FIS

graf graf graf

 
 
W czasie przeglądania strony internetowej pansa.pl przez Użytkowników, automatycznie zbierane są informacje dotyczące korzystania ze strony internetowej przez Użytkowników oraz ich adresy IP w oparciu o analizę logów dostępowych, np. typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, data i czas odwiedzin, liczba połączeń, liczba otwieranych podstron Serwisu, nazwa domeny, przeglądane treści. Dane zbierane automatycznie nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony i przetwarzane będą wyłącznie wewnętrznie w celach analitycznych i statystycznych oraz dla celów administrowania serwerem.